Platanvej 22C, 7. th., 1810 Frederiksberg C

Imponerende penthouselejlighed med stor altan, pragtfuld panoramaudsigt, elevator og mulighed for leje af privat p-plads i hjertet af Frederiksberg C

Denne enestående lejlighed ligger øverst i en ejendom, hvor funktionalitet og beliggenhed går op i en højere enhed. Her får du en boligoplevelse ud over det sædvanlige. Du får alt det, man kunne ønske sig af en lejlighed midt i byen. Der er både udsigt, masser af lys, stort udeareal, privatliv, udsigt, elevator, parkeringsfaciliteter, ingen overboer osv. Ja, listen er lang.

Lejligheden har en veludnyttet planløsning, hvor du straks føler dig hjemme. Sælger har gennemrenoveret lejligheden i løbet af sin ejertid, og resultatet taler for sig selv. Der er renoveret med respekt for ejendommens byggeperiode, men samtidig er der skabt en oplevelse, hver gang man opholder sig i lejligheden. Når du træder ind ad hoveddøren og videre ind i entréen, mødes du af indbyggede skabe med god plads til overtøj og sko. Herfra ledes du direkte ind i den rummelige stue og det store køkkenalrum, hvor der er plads til hele familien. Køkkenet byder på masser af bordplads, opbevaringsmuligheder og plads til samvær. Du har den mest fortryllende udsigt ud over byen med kig til både grønne trækroner, smukke gamle ejendomme, Zootårnet og alt det andet, øjet bliver betaget af.

Og nu til det bedste: altanen. Udsigten herfra er intet mindre end betagende og spektakulær. Altanen vender stik vest ud mod Henrik Ibsens Vej, en meget stille og rolig gade, hvor du har fuldkommen ro og kan nyde udsigten i fulde drag. Du har solen i eftermiddags- og aftentimerne. I sommerhalvåret fungerer altanen som naturlige ekstra kvadratmeter til lejligheden, hvor der er plads til store middagsselskaber under markisen, afslapning, solbadning på liggestolen eller hvad ønsket end måtte være. Her er plads og mulighed for det hele, og man er fuldstændig ugeneret med beliggenheden på syvende etage. Altanen er et kapitel for sig og skal opleves.

Derudover byder lejligheden på to gode værelser, der vender mod øst, så morgensolen strømmer ind. Udsigten herfra er også helt fantastisk, og hver gang du stopper op for at nyde den, opdager du noget nyt. I det store soveværelse er der indbygget skabsvæg i samme design som køkkenet og entréen, hvilket giver den gennemgående røde tråd. Badeværelset er stilrent og meget indbydende med stor bruseniche, opbevaringsskabe, flotte armaturer og naturligvis gulvvarme.

Lejligheden ligger fredeligt tilbagetrukket fra Platanvej med en god central placering mellem selveste Frederiksberg Allé og Vesterbrogade. Ejendommen er opført i 1970 og tilbyder moderne bekvemmeligheder, herunder brugsret til eget kælderrum og mulighed for at leje privat parkeringsplads. Beliggenheden er særdeles attraktiv, midt i det pulserende byliv, men med en fredelig og afslappet atmosfære. Du bor tæt på Frederiksberg Have og Søndermarken, og metrostationen ved Frederiksberg Allé ligger længere nede ad vejen og giver hurtig adgang til resten af byen. Trods den centrale beliggenhed er der en helt særlig ro og uforstyrrethed i lejligheden, som hører til sjældenhederne.

Velkommen på toppen af Frederiksberg.